Pytania ogólne

Czy przed wizytą mogę jeść i pić ?

Tak, można jeść i pić przed leczeniem zębów, zwłaszcza przed planowaną ekstrakcją. Należy pamiętać, aby przed wizytą porządnie wyszczotkować zęby.

Jestem w ciąży i dokucza mi ból zęba, co powinnam zrobić? Czy w ciąży można leczyć zęby?

Zdrowie jamy ustnej i zębów w ciąży jest niezwykle ważne, dlatego nie należy unikać wizyt u dentysty, szczególnie wtedy, kiedy pojawia się ból. Lekarz indywidualnie dobierze odpowiedni sposób leczenia. Najlepiej, aby leczenie stomatologiczne wykonywać w II i III trymestrze, najbezpieczniej w II trymestrze. Warto pamiętać, że każdy stan ostry wymaga natychmiastowej interwencji leczniczej bez względu na trymestr ciąży.

Co to jest wizyta adaptacyjna ?

Jest to wizyta, na której dziecko pierwszy raz zobaczy gabinet i zapozna się z lekarzem, który pokaże dziecku sprzęt i narzędzia znajdujące się w gabinecie. Każdy mały pacjent będzie mógł dotknąć intersujące go przedmioty, zobaczy jak działają i do czego służą przyciski umieszczone przy fotelu stomatologicznym. Odkryje, jak nalewa się wodę do kubeczka. Lekarz dentysta odpowie na wszystkie pytania rodzica i dziecka. Spotkanie takie przebiega w bezstresowej i miłej atmosferze. Taka wizyta to czas wyłącznie na zabawę dziecka z lekarzem, która ma na celu oswojenie malucha z miejscem, które często kojarzy się dzieciom niezbyt przyjemnie.

Czy mogę towarzyszyć dziecku w trakcie wizyty, np. trzymając za rękę ?

Oczywiście, że tak. Można także wziąć dziecko na kolana. Dziecko ma czuć się bezpiecznie i wiedzieć, że rodzic jest przy nim.

Jak często zgłaszać się z dzieckiem na kontrole ?

Zalecamy, aby wizyty kontrolne u dzieci przeprowadzać minimum co 3 miesiące, ale nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Regularne wizyty mają na celu budowanie pozytywnych relacji pomiędzy dzieckiem a jego dentystą i pozwalają na wczesne wykrycie najdrobniejszych zmian w uzębieniu maluchów.

Kiedy zaplanować pierwszą wizytę dziecka u stomatologa ?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie powinna się odbyć między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Pojawienie się dziecka w gabinecie pozwala lekarzowi sprawdzić, czy rozpoczął się proces ząbkowania i czy przebiega prawidłowo. Pozwoli także podjąć decyzję o zasadności wykonywania niezbędnych zabiegów profilaktycznych. Lekarz dentysta poinformuje jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy.

Co to jest most ?

Most protetyczny jest to kilka połączonych ze sobą koron zamocowanych na dwóch lub większej ilości zębów. Pozwala na kompleksowe odbudowanie kilku utraconych zębów.

Co to jest endokorona ?

Endokorona jest uzupełnieniem protetycznym wykonywanym po leczeniu kanałowym zęba przy odpowiedniej ilości zachowanych tkanek twardych zęba. Wykonywana jest z kompozytu lub z porcelany przez technika w laboratorium. Idealnie odwzorowuje anatomię części koronowej zęba, jednocześnie wzmacniając osłabiony ząb.

Jak się przygotować do wykonania protezy ?

Przed wykonaniem protezy zębowej należy bezwzględnie wykonać sanację jamy ustnej, czyli wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, stany zapalne dziąseł, usunąć zalegający kamień nazębny, a także usunąć zęby nienadające się do leczenia. Należy pamiętać, że po usunięciu zębów należy odczekać kilka tygodni zanim przejdzie się do wykonania protez.

Jak często należy wymieniać protezę ?

Proteza powinna być wymieniana przynajmniej co 5 lat. Po kilku latach użytkowania protezy zmienia się podłoże protetyczne, kość częściowo zanika, co powoduje, że proteza przestaje idealnie pasować. Jest to moment, w którym należy wykonać nową protezę. Należy pamiętać, aby zgłaszać się na wizyty kontrolne chociaż 1 raz w roku.