Chirurgia stomatologiczna Piotrków Trybunalski

Chirurgia stomatologiczna jest szeroko rozwiniętą dziedziną stomatologii. Zajmuje się głównie ekstrakcjami (usuwaniem) zębów, a także leczeniem często skomplikowanych schorzeń jamy ustnej z zakresu innych dziedzin stomatologicznych.

W gabinecie Soft Dent przeprowadzamy między innymi następujące zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:

– chirurgiczne usuwanie zębów,

– usuwanie zębów zatrzymanych,

– plastyka wędzidełek warg i języka,

– nacinanie powstałych na dziąsłach ropni,

– plastyka połączeń ustno-zatokowych,

– augmentacja kości,

– chirurgia endodontyczna: resekcja wierzchołków korzeni,

– periochirurgia: pokrywanie recesji, wydłużanie koron klinicznych

 

CHIRURGICZNE USUWANIE ZĘBÓW

Dzięki doświadczeniu i dużej wiedzy zabieg ekstrakcji (usunięcia) zębów przeprowadzamy w możliwie atraumatyczny (delikatny) sposób, oszczędzając w ten sposób tkanki miękkie i kość. Jest to niezwykle ważne, jeśli w przyszłości  myślimy o uzupełnieniu braku zęba koroną na implancie. Usunięcie zębów wykonujemy ze szczególną delikatnością, co ma także duży wpływ na proces gojenia rany. Zanim podejmiemy decyzję o usunięciu zęba, wcześniej przeprowadzamy szczegółową diagnostykę oraz podejmujemy próbę leczenia. Niestety nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli ząb jest bardzo zniszczony. Zabiegi chirurgicznego usunięcia zębów przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Wcześniej wykonywane jest zdjęcie pantomograficznena podstawie którego omawiamy z Pacjentem przebieg zabiegu.

Wykonujemy także ekstrakcję zębów zatrzymanych, którymi najczęściej są zęby ósme, tzw. zęby mądrości.

 

Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie i z empatią, aby zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej nie kojarzyły się z czymś nieprzyjemnym.

 

ZĘBY MĄDROŚCI

Co to są zęby mądrości (zęby ósme) ?

Zęby mądrości (tzw. zęby ósme / ósemki) są trzecimi zębami trzonowymi w jamie ustnej. Pojawiają się w jamie ustnej zwykle pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, a często nawet w późniejszym wieku. Niekiedy nie pojawiają się wcale.

W trakcie wyrzynania się zębów ósmych często pojawiają się dolegliwości bólowe. Szczególnie dokuczliwe mogą być ósemki dolne, które częściowo przykryte są dziąsłem. Dziąsło nad wyrzynającym się zębem (tzw. kaptur dziąsłowy) uniemożliwia prawidłowe oczyszczanie takich zębów, dochodzi do zalegania płytki nazębnej, resztek pożywienia, z czasem do powstania stanu zapalnego, bólu oraz obrzęku. Utrudnione jest nitkowanie przestrzeni między zębami mądrości i sąsiadującymi zębami. Zdarza się, że pojawia się także szczękościsk (utrudnione otwieranie jamy ustnej). Leczenie polega na antybiotykoterapii, a także na częstym przepłukiwaniu dziąsła nad zębem ósmym specjalnymi środkami antyseptycznymi. Zabieg wycięcia kaptura dziąsłowego wykonuje się w celu odsłonięcia korony zęba. Dzięki temu możliwe jest oczyszczanie zęba, jego leczenie, a nawet ułatwia jego wyrastanie (oczywiście jeśli jest odpowiednia ilość miejsca w jamie ustnej). Często zdarza się, że trzecie zęby trzonowe są ułożone w nieprawidłowej pozycji. Mogą wtedy uciskać na zęby sąsiednie, powodując ich uszkodzenie i ból.

Jeśli zęby ósme powodują uczucie bólu, należy jak najszybciej udać się do dentysty. Po konsultacji lekarz może zalecić zabieg ekstrakcji (usunięcia) zębów ósmych, zwłaszcza jeśli towarzyszy obrzęk i stan zapalny.

 

Nie u każdego wyrzynają się zęby mądrości i nie wszystkie zęby mądrości powodują problemy. Jeśli w jamie ustnej jest wystarczająco dużo miejsca, aby ząb normalnie pojawił się w jamie ustnej pacjenci mogą odczuwać jedynie niewielki dyskomfort w trakcie wyrzynania. Jeśli nie ma dolegliwości bólowych, zalecana jest obserwacja, kontrolne wizyty u dentysty i przede wszystkim bardzo dokładne szczotkowanie.

 

Dlaczego może być konieczne usunięcie zębów mądrości ?

Każdy pacjent wymaga indywidulanego planu leczenia. Zęby mądrości wymagają usunięcia, gdy istnieją oznaki zmian w jamie ustnej, takich jak:

  • Ból
  • Obrzęk
  • Zakażenie
  • Torbiele
  • Uszkodzenie sąsiednich zębów w przypadku nieprawidłowego ułożenia zębów mądrości
  • Stan zapalny dziąseł
  • Próchnica, zniszczenie zęba (jeśli odbudowa zęba nie jest możliwa)

 

Jak wygląda zabieg usunięcia zęba ósmego? Czy wygląda tak samo jak usunięcie innego zęba?

Zęby mądrości często mają nietypowy kształt, zwiększoną ilość korzeni, do tego często potrafią być duże. Są ostatnimi zębami w łuku zębowym, przez co utrudniony jest do nich dostęp. Usuwanie przypomina zabieg chirurgiczny niż ekstrakcję zwykłego zęba. Zabieg usunięcia zęba ósmego wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz często musi dostać się do zęba, poprzez nacięcie dziąsła. Po zabiegu zakładane są na ranę szwy. Po tygodniu trzeba przyjść do stomatologa na ich zdjęcie.

Przed zabiegiem nasi lekarze szczegółowo omawiają z Pacjentem przebieg zabiegu i chętnie odpowiadają na zadane pytania.

 

Nieusunięty ząb mądrości 

Zęby mądrości, które nie zostały usunięte, powinny być monitorowane, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia późniejszych problemów. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie zębów ósmych, do których często jest utrudniony dostęp. Zalecane jest używanie specjalnych szczoteczek do zębów, np. jednopęczkowych. Bardzo dobrze sprawdzą się także szczotki elektryczne. Ważne jest też regularne nitkowanie zębów mądrości. Regularne wizyty u dentysty pozwalają lekarzom ocenić stan zębów mądrości i ogólny stan uzębienia.

 

Chirurgia stomatologiczna

Zapewniamy pełne usługi w zakresie chirurgii stomatologicznej

Implanty

Stosujemy nowoczesne systemy implantologiczne

Leczenie kanałowe

Wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Stomatologia dziecięca

W gabinecie przywiązujemy dużą wagę do leczenia małych pacjentów

Stomatologia estetyczna

Pozwolimy Ci uzyskać piękny uśmiech.

Protetyka stomatologiczna

W naszej przychodni oferujemy pełen zakres prac protetycznych.

Higiena i profilaktyka

Przeprowadzamy profesjonalne zabiegi higienizacji

Stomatologia zachowawcza

Zadbamy o zdrowie Twoich zębów